Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Religija>Žmogaus darbo dvasiniai metmenys

Žmogaus darbo dvasiniai metmenys

  
 
 
1234567891011121314151617181920212223
Aprašymas

Įvadas. Bažnyčios mokymo apie darbą principai. Darbas – žmogiškosios kūrybos išraiška. Darbo prasmės ir orumo klausimas. Dvasinė darbo prasmė. Išvados.

Ištrauka

Žmogus – Kūrėjo apdovanotas protu, nemirtinga siela ir kūrybinėmis galiomis. Žmogaus vietos ir paskirties šiame pasaulyje nesuprasime be nuodėmės (Nuopuolio) – atleidimo (Atpirkimo) sampratos. Plačiau apie tai nesiplėsime, juolab šio darbo esmė yra apžvelgti Bažnyčios socialinio mokymo darbo klausimu pagrindines gaires bei išryškinti žmogaus darbo dvasinį aspektą.
II Vatikano Susirinkimo konstitucija Gaudium et spes pradžioje sako: "Džiaugsmas ir viltis, liūdesys ir suspaudimas, kuriuos išgyvena šiuolaikiniai žmonės, ypač vargšai ir visokeriopai prislėgtieji, taip pat yra ir Kristaus mokinių džiaugsmas ir viltis, liūdesys ir suspaudimas. Ir nėra nieko tikrai žmogiško, kas jų širdyse nesurastų atgarsio" . Šie žodžiai išreiškia pagrindinį motyvą, įkvėpusį svarbų Susirinkimo dokumentą, besiremiantį skurdo ir atsilikimo padėties, kurioje gyvena milijonų milijonai žmonių, konstatavimu .
Todėl Bažnyčios mokyme nuolat grįžtama prie socialinės tematikos. Kaip teigia popiežius Jonas Paulius II Visus tuos metus, kurie skiria mus nuo enciklikos Rerum Novarum pasirodymo, Bažnyčią be paliovos domino socialinis klausimas. Tai rodo gausūs Mokančiosios Bažnyčios dokumentai, popiežių ir II Vatikano Susirinkimo pareiškimai; įvairių studijų centrų veikla ir praktinės apaštališkos iniciatyvos tiek tarptautiniu mastu, tiek atskirose vietinėse Bažnyčiose. Sunku čia smulkiai išvardyti visas tas Bažnyčios ir krikščionių gyvo susidomėjimo socialiniu klausimu apraiškas, nes jų labai daug. Pagal II Vatikano Susirinkimo mintį sudaryta popiežinė komisija "Iustitia et Pax", kuri tapo koordinaciniu centru šioje srityje ir turi atskirų kraštų vyskupų konferencijose savo atitikmenų. Labai reikšmingas šios institucijos pavadinimas. Jis išreiškia, kad socialinį klausimą reikia nagrinėti integraliai ir kompleksiškai. Įsipareigojimas teisingumui turi būti iš esmės sujungtas su įsipareigojimu taikai šiandieniniame pasaulyje. Čia tikriausiai prabilo skaudi dviejų pasaulinių karų patirtis, kai per praėjusius 90 metų buvo sukrėsta daug šalių tiek Europoje, tiek – bent iš dalies – kituose kontinentuose. Prabyla čia, ypač po Antrojo pasaulinio karo, nuolatinė atominio karo grėsmė ir iš to einanti baisi susinaikinimo perspektyva .
Pagrindiniai Bažnyčios dokumentai be jau minėtos konstitucijos Gaudem et Spes yra popiežiaus Leono X enciklika Rerum novarum bei popiežiaus Jono Pauliaus II šios enciklikos: Sollicitudo rei socialis, Centesimus annus, Laborem exercens.
Bažnyčia neturi užduoties moksliškai analizuoti galimus tokių pakeitimų poveikius žmonių ir tautų sambūviui. Tačiau Bažnyčia laiko savo užduotimi vis priminti darbo žmonių orumą ir teises, o kartu smerkti tokias situacijas, kurios jas pažeidžia, ir stengtis taip veikti pakitimų eigą, kad jais būtų pasiekta tikra žmogaus ir visuomenės pažanga .
Žinome, jog darbas, kaip žmogaus problema, užima aiškiai centrinę vietą to "socialinio klausimo", į kurį nuo enciklikos Rerum Novarum paskelbimo – ypač krypsta Bažnyčios mokymas. Popiežius Jonas Paulius II apsistodamas ties šiuo klausimu siekia pagal Kristaus nurodymą – iš Evangelijos lobyno semti "nauja ir sena". Darbas tikrai yra "senas dalykas", taip senas, kaip žmogus ir jo gyvenimas žemėje.
Suprasdami, jog bandymai "iš naujo paskaityti" popiežiaus Leono XIII encikliką ir paraginti "pažvelgti atgal", tai yra ne tiek teksto analizės klausimai, bet ir naujų aplinkybių įvertinimas, kurios susiklostė paskutiniaisiais praėjusio amžiaus dešimtmečiais. Popiežiaus raginimas "pažvelgti į ateitį" žadina ne tik viltį, kūrybinę mintį, ir kartu moko mus, kad, būdami Kristaus, "vienintelio Mokytojo" mokiniai, ieškoti ir rasti kelią skelbti tiesą ir teikti gyvenimą.
Šio darbo esmė, remiantis minėtais popiežių enciklikomis, išreikštu Magisteriumu (Bažnyčios mokymu) pažvelgti į esmines socialinio mokymo gaires bei detaliau paanalizuoti žmogaus darbo dvasinius aspektus. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2008-11-04
DalykasReligijos kursinis darbas
KategorijaReligija
TipasKursiniai darbai
Apimtis20 puslapių 
Literatūros šaltiniai2 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis35.98 KB
AutoriusKristina
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasN. Norvikas
Švietimo institucijaKlaipėdos valstybinė kolegija
FakultetasPedagogikos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Zmogaus darbo dvasiniai metmenys [speros.lt].doc
 

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 20 puslapių 
  • Klaipėdos valstybinė kolegija / 2 Klasė/kursas
  • N. Norvikas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą